همبرگر حلال در فرانسه

الهام عبدیها

مدتی است رستوران‌های زنجیره‌ای "کوییک" در فرانسه همبرگرهایی می‌فروشند که گوشت آن از راه ذبح اسلامی تهیه شده و به اصطلاح مسلمانان "حلال" است. گسترش رستوران‌های فروشنده"همبرگر حلال" به بحث‌هایی در فرانسه دامن زده است.

این که سوپرمارکت‌های فرانسه در آغاز ماه رمضان،  شروع به تبلیغ در مورد محصولات "حلال" کردند، موجب ایجاد هیجان در میان عده‌ای شد. ژاک ادوار شاره، مدیر رستوران‌های زنجیره‌ای کوییک می‌دانست چنین چیزی پیش می‌آید، برای همین کنفرانسی مطبوعاتی را برای موضوعی ترتیب داد که به طور معمول کسی به خاطرش اصحاب مطبوعات را فرانمی‌خواند. اما شاره  لازم ‌دانست توضیح دهد که چرا در آینده بر شمار رستوران‌های کوییک در فرانسه که "همبرگر حلال" عرضه می‌کنند، افزوده خواهد شد.

همان طور که از مدیر یک شرکت خصوصی با سود یک میلیارد یورویی در سال انتظار می‌رفت، استدلال شاره  بر پایه مباحث اقتصادی بود. وی گفت که از ماه اکتبر تا کنون فروش همبرگر حلال به طور انفجاری بالا رفته و نسبت به سابق دو برابر شده است.  شاره افزود که شمار مشتریان این رستوران‌ها هم بیشتر شده و منطق ایجاب می‌کند که بر تعداد آن‌ها افزوده شود.

به گزارش دویچه‌وله، شاره در مصاحبه مطبوعاتی خود گفت که راه دیگری برای شرکت  کوییک در رقابت بازار اقتصاد وجود ندارد، مگر آن که پاسخگوی تقاضایی باشد که از سوی مشتریان وجود دارد. وی افزود که امکان به دست آوردن سود از این طریق به طور بالقوه موجود است، چون فرانسه با پنج میلیون مسلمان بزرگ‌ترین جمعیت مسلمان در اروپا را داراست. برآورد می‌شود که سود "بازار محصولات حلال" بالغ بر پنج و نیم میلیارد یورو در سال باشد. در سال ۲۰۰۹ مک‌دونالد در لندن به طور آزمایشی به فروش "محصولات حلال" پرداخت، اما پس از تنها چند هفته این محصولات را از لیست فروش خود خط زد.

 

شاره گفت که همبرگر حلال تنها در ۲۲ شعبه از ۳۰۰ شعبه کوییک به فروش می‌رسد و در این رستوران‌ها همبرگرهای سنتی هم فروخته می‌شود. وی افزود که اگر کسی نخواست وارد رستورانی شود که در آن همبرگر حلال می‌فروشند، می‌تواند با ماشین، خود را در مدت کوتاهی به شعبه دیگر کوییک برساند؛ به هنگام انتخاب محل رستوران‌های همبرگر حلال به این مسئله توجه شده است.

 

Back to Top